W ostatnich dniach w aucie towarzyszył mi audiobook o niezwyklej Polsce – Irenie Sendlerowej. Choć nazwisko to jest powszechnie znane, to jej prywatne życie już niekoniecznie.
Ta historia daje głęboko wgląd w to kim była Irena Sendlerowa przed wojną, jakie motywacje kierowały nią w trakcie okupacji a nawet jakie represje spotkały ją po wojnie. Jej heroizm nie ulega wątpliwości natomiast bardzo cenne jest zrozumienie jak wiele innych osób i środków było zaangażowanych w ratowanie Żydów – w jej przypadku szczególnie dzieci.
W typowym przypadku uratowanie Żyda oznaczało zaangażowanie około 10 osób, konieczność nawet kilkakrotnej zmiany miejsca pobytu, wyrobienie fałszywych dokumentów, zaopatrzenie i wiele innych komplikacji. Niezwykle ciekawe jest zrozumienie roli Polskiego Rządu na uchodźstwie w powstanie Żegoty
Bardzo cenny audiobook od wydawcy WolneDzwieki.pl. Jak dla mnie, trochę męczący ton lektorki no i mam mieszane uczucia co do czytania takiej ilości przypisów. Przerywanie przypisami to nie jest coś, co lubię podczas słuchania ale z drugiej strony wiele z nich było wartościowych.
Choć chwilami słucha się trudno, historia jest zdecydowanie godna polecenia!
Opis wydawcy
http://wolnedzwieki.pl/produkt/prawdziwa-historia-ireny-sendlerowej/
Czyta: Zuzanna Lipiec
Czas trwania: 10:00:30 godz.
ISBN: 978-83-65413-64-2
Autorka głośnej, pierwszej i jedynej biografii Ireny Sendlerowej prezentuje zweryfikowane fakty dotyczące życia bohaterki, która całą wojnę pomagała Żydom. Organizowała przemycanie dzieci żydowskich z getta; umieszczała je w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr katolickich. Mieszkowska mierzy się z legendą, obala mity, podaje przemilczane fakty. „Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej” jest równie wielka jak Jej legenda, ale jeszcze bardziej tragiczna i… bardzo ludzka. Po dziesięciu latach od pierwszego wydania – przedstawia życie Ireny Sendlerowej także z prywatnej perspektywy. Przede wszystkim dzięki wspomnieniom córki Sendlerowej – Janiny Zgrzembskiej, która włączyła się w prace nad książką. Dzięki opowieści widzimy, jak wojenna działalność Matki dzieci Holocaustu wpłynęła na Jej późniejsze życie i niełatwe życie Jej najbliższych.
Lektor: Zuzanna Lipiec