Audiobook, który trafił w moje ręce dzięki Fundacji WolneDzwieki.pl mocno mnie zaskoczył. Pierwszy raz od kilku(nastu?) lat czytam (a właściwie to słucham) książkę w formie groteski. W dodatku, świetnie nagranej w formie audiobooka.
Powieść niesamowicie rozśmiesza, szczególnie szczere zdziwienie głównego bohatera jak „burżujski” system może działać tak efektywnie bez komunistycznej kontroli. Niestety to zadziwienie i doznane przejawy sympatii nie zmiękczają do końca, zniszczonego przez totalitaryzm umysłu oficera ale o tym posłuchajcie sami. Ukazanie (nawet w formie groteski) jak byli traktowani przez sowietów Polacy jest przejmujące i nieraz smutne ale stanowi cenną i przystępną lekcję historii.
Polecam!
Szczegóły od wydawcy
Zapiski oficera Armii Czerwonej
“Zapiski oficera Armii Czerwonej” to pamiętnik, pisany od 22 września 1939 do 1 stycznia 1945 roku, opisujący polską rzeczywistość na Kresach, oczami sowieckich “wyzwolicieli”. Jego autorem jest żołnierz, Michał Zubow, członek Komsomołu, który próbuje pogodzić oficjalną komunistyczną propagandę z zastaną rzeczywistością. To wyrazisty bohater, o wyjątkowo wysokim poczuciu własnej wartości, które nie przystaje do tego, co w rzeczywistości sobą reprezentuje. Zubow ma mentalność typowego stalinowskiego żołnierza – jest prosty, bezwzględny i przepełniony nienawiścią do wyimaginowanych burżuazyjnych wrogów, a jednocześnie ślepo posłuszny ideologii bolszewickiej, niezdolny do samodzielnego myślenia i oceny sytuacji. To czyni z niego postać groteskową. Swój pamiętnik dedykuje kolejno Stalinowi, Hitlerowi, Churchillowi, Sikorskiemu i znów Stalinowi (w zależności od rozkładu sił politycznych w ówczesnym świecie). Audiobook w interpretacji Witolda Bielińskiego odkrywa na nowo tę śmieszno – straszną, satyryczną opowieść, podkreślając wszelkie absurdy i zawarty w niej czarny humor.
Lektor: Witold Bieliński – polski aktor teatralny i filmowy. Występował w spektaklach m.in. Teatru Powszechnego, Teatru Polskiego, Teatru Ochoty, Teatru Narodowego, Teatru Komedia, Teatru Kwadrat, Teatru Rampa, Teatru Bajka oraz Teatru Polonia w Warszawie. Związany również z kilkunastoma produkcjami Teatru Telewizji. Na swoim koncie posiada liczne role serialowe i filmowe. Poza aktorstwem udziela się jako reżyser i autor utworów scenicznych.