Słucham dużo audiobooków ale rzadko miałem łzy w oczach tak bardzo jak w przypadku tej historii. IPN nagrał wersję audio zachowanych listów z Syberii od Eugenii i Władysława. Ich los i trudy są trudne do opisania ale dzielność by wytrwać pośród zamieci śnieżnych i śniegu, który pokrywa kilkumetrową warstwą jest nie do opisania. I właśnie to dzielność i walka by się nie poddać, nadzieja na powrót do ojczyzny a nawet heroiczna walka o to by zatroszczyć się o nienarodzone dziecko – to naprawdę zapada w pamięć.
Eugenia odeszła do wieczności tuż po porodzie. Eugeniusz Franciszek syn Eugenii i Władysława przeżył i powrócił do Polski…
Historia warta przesłuchania i inspirująca do tego by zachować wiarę w najtrudniejszych chwilach!
Polecam
Dane wydawcy
Tylko te listy po nich pozostały…
Audiobook „Tylko te listy po nich pozostały… Korespondencja z zesłania Eugenii i Władysława Simsonów” ISBN 978-83-62357-06-2
Audiobook jest dźwiękowym opracowaniem publikacji Oddziału IPN w Białymstoku z 2011 r., zawierającej 26 listów przesyłanych do rodziny przez Eugenię i Władysława Simsonów, wywiezionych przez Sowietów w 1940 r. z Białowieży do posiołka Gramotucha w obwodzie nowosybirskim. Autorka listów Eugenia Simson zmarła na zesłaniu w pierwszych dniach lutego 1941 r., tuż po urodzeniu syna Eugeniusza, który udostępnił korespondencję do publikacji. Pomimo tragicznego, ciężkiego losu, jakiego doświadczyła Autorka, są one pełne młodzieńczego optymizmu i nadziei na odmianę losu oraz świadomości, że użalanie się nad własną dolą może tylko pogłębić tęsknotę za rodzicami, bratem i siostrą, innymi krewnymi i znajomymi pozostawionymi w Polsce, grozić utratą zdrowia. Co ciekawe, przebija z nich zainteresowanie wydarzeniami nie tylko dnia codziennego, ale również tego, co rozgrywa się na scenie politycznej, a co może zaowocować jak najszybszym powrotem do Ojczyzny.
Nagrania dokonano w Radiu Olsztyn. Korespondencję czytali: Jaromir Wroniszewski, Agnieszka Kołodyńska i Marek Markiewicz. Adaptacja radiowa, reżyseria i realizacja akustyczna: Jaromir Wroniszewski i Marek Markiewicz. Autorem wstępu, wyboru i opracowania jest Andrzej Muczyński.