Wpadła w moje ręce książeczka: Ludzka Twarz Izraela – Estery Wieji. Spodobała mi się idea tej publikacji by pokazać Izrael od strony historii różnych ludzi tam mieszkających – spotykamy więc historie Żydów ortodoksyjnych i tych mniej ortodoksyjnych, Izraelczyków niewidomych, tych ocalałych z holokaustu.
Widzimy historię Araba z Jerozolimy nawróconego na chrześcijaństwo czy obraz rodzin Beduinów czy Druzów – szczególnie w tym ostatnim przypadku, zaangażowanie druzów na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju Izraela było dla mnie nowym odkryciem.
Cenne świadectwa, które pozwalają z większym zrozumieniem spojrzeć na ten niespokojny obszar. Popatrzcie zresztą sami!
Informacje od wydawcy.
Kim są mieszkańcy kraju, który wzbudza tak wiele emocji na całym świecie?
Izrael to ludzie. Jednak bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie, kim jest przeciętny mieszkaniec tego kraju. Naturalnie większości z nas ta ziemia kojarzy się z ludnością żydowską ‒ ale nawet ta jest tak zróżnicowana jak kraje, w których przed laty mieszkali oni sami lub ich krewni.
Książka Ludzka twarz Izraela opowiada o różnorodności społeczeństwa w Izraelu, której nie zobaczymy w przewodnikach po kraju.Nie jest to pozycja polityczna ani historyczna, lecz bardziej swoisty pamiętnik. Sfabularyzowane historie są wyjęte z życia – ze wszystkimi jego zagadkami, pytaniami i poszukiwaniami. To zbiór obserwacji i przemyśleń o kraju, który ciągle odkrywany, pozostaje nadal nieodgadniony.
Z niepohamowaną ciekawością i stałym niedosytem przez prawie siedem lat poznawałam ludzi i miejsca, aby w końcu zebrać te doświadczenia w jedną całość. Prowadząc rozmowy, popijając kawę, śmiejąc się i płacząc, poznawałam różnorodność izraelskiego społeczeństwa. Izrael o ludzkiej twarzy okazał się zupełnie inny niż Izrael w serwisach informacyjnych i przewodnikach.
Zapraszam Cię do wspólnego odkrywania, kim są mieszkańcy tego kraju.
Estera Wieja
Wydanie: I, 2017
Oprawa: miękka
Liczba stron: 176
Format: 14 x 21 cm
O autorze
Estera Wieja – dziennikarka, podróżniczka, autorka książek. Jest założycielem Misji Polska-Izrael, działającej w ramach Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja. Regularnie pisze do czasopisma „Nasze Inspiracje”. Przez siedem lat mieszkała w Jerozolimie, w Izraelu, gdzie pracowała dla Międzynarodowej Ambasady Chrześcijańskiej (ICEJ) jako redaktor naczelny magazynu „Word from Jerusalem”. W czasie, kiedy nie zajmuje się tematyką Izraela, lubi poznawać i uczyć się o innych kulturach na świecie – o ich historii, tradycjach i tęsknocie do Boga.
Spis treści
Przedmowa
Wstęp
Rozdział 1. Pionierzy w kibucu
Rozdział 2. Od Syna Syjonu do Wyspy Palm
Rozdział 3. Ocaleni Żydzi Polacy
Rozdział 4. Kto jest sprawiedliwy?
Rozdział 5. Święta w gronie rodziny
Rozdział 6. Żyd Żydowi nierówny
Rozdział 7. Ludzie-cuda na Starym Mieście
Rozdział 8. Tysiąc za jednego
Rozdział 9. Dzieci tej ziemi
Rozdział 10. Sztuka porozumienia
Rozdział 11. Kuszytka w Izraelu
Rozdział 12. Synowie pustyni
Rozdział 13. Druzyjskie braterstwo
Rozdział 14. Ludzka twarz Jerozolimy
Post scriptum
Bibliografia